Arıkbaşı Köyü Eğitim ve Kültür Derneği
arıkbaşı köyü

Dünya Mirası Divriği Çalışma Grubu

insanlık aşımı

Dünya Mirası Divriği Çalışma Grubu kısa bir süre önce kuruldu. Grubun çalışmalarını ve toplantılarını gazetelerden takip ediyorduk. Bir süre önce grubu daha yakından tanımak için, Ankara Divriği Kültür Derneği başkanları ve yöneticileriyle İstanbul’a gittik. Dünya Mirası Divriği Çalışma Grubu üyeleriyle bir toplantı yaptık. İstanbul’da yapılan toplantıya grup üyeleri de katıldılar. Grubun başkanı Prof. Dr. Mahir Tevrüz hocamız bize programlarını ve çalışmalarını anlattı. Bilmeyenler için kısaca anlatayım. Divriği Çalışma Grubu içerisinde, İstanbul’da faaliyet gösteren 3 Divriği derneğini temsilen Cafer Çelik, Sebahattin Ural ve İhsan Çalapverdi’nin yanı sıra...

Devamını oku

İnsanlık aşımı

insanlık aşımı

Madımak katliamı davası zamanaşımı nedeniyle yargı sürecinden düştü. Katliamın yakalan(a)mayan sanıkları aramızda rahatça gezebilirler artık. Zaten aramızdalardı. Onlara kol kanat gerenler de parlamentoda. 19 yıl boyunca göstere göstere dalga geçtiler bizimle. 2 Temmuz 1993 yılından, 13 Mart 2012 yılına kadar geçen sürede katliamın seyrini mercek altına aldığımızda bunun böyle olacağı aşikardı zaten. Madımak katliamı tartışıldıkça bu katliamın arkasında devletin parmağını görmeye başladık. Maraş’ı, Çorum’u, Gazi’yi tezgahlayanlar Madımak’ı da tezgahlamışlardı. Bunu anladık. Peki bu gizli el neden açığa çıkarılamadı? Madımak katliamı neden aydınlatılamadı?

Devamını oku

Ahilik nedir, nasıl kurulmuştur ve kuralları nelerdir?

ahilik

Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran’a Ahi Baba da denir.

Devamını oku

E-Bülten

Makaleler